Een gesprek met Gerben, Operationeel Directeur én lid van de ABU-klankbordgroep

Per 1 januari gaat de nieuwe ABU-CAO in. Een wijziging die in de uitzendbranche voelt als een kleine aardverschuiving. Waar het ooit begon met het nobele idee van “gelijke beloning”, groeide het uit tot een complex pakket aan regels dat uitzenders, opdrachtgevers én medewerkers raakt. We spraken met Gerben over de impact, de zorgen én het voordeel van vooruitdenken.

Een goed idee dat een ingewikkeld gedrocht werd

“Het uitgangspunt was simpel: gelijkwaardige beloning,” vertelt Gerben. “Maar het is uitgegroeid tot een gedrocht. Het biedt vooral veel zorgen, veel bedreigingen en weinig kansen.”

De gedachte dat arbeidsmigranten of flexmedewerkers structureel minder zouden verdienen dan medewerkers van de opdrachtgever, herkent hij totaal niet. Sterker nog: “Onze mensen worden al erg goed beloond. Denk aan de ET-regeling, lage fiscale druk, huisvesting voor een paar honderd euro per maand – inclusief alles. En we regelen vervoer van deur tot deur. Wie haalt dat niveau van voorwaarden?”

Toch moet de branche nu een systeem doorvoeren waarin per medewerker exact wordt berekend waar iemand recht op heeft. Niet op hoofdlijnen, maar op detailniveau. “Bij pensioen moet je kijken naar leeftijden, tabellen, regelingen. Je vergelijkt het pensioen van de opdrachtgever met onze regeling en moet dan per persoon compenseren. De complexiteit is niet normaal.”

Volledige zekerheid is onmogelijk

Hoewel Flexspecialisten strak bovenop de voorbereidingen zit, is volledige zekerheid onmogelijk. “Veel cao’s wijzigen per 1 januari, maar veel klanten weten zelf nog niet wat hun nieuwe loon wordt. Hoe kun je dan volledig calculeren? Dat kan gewoon niet.”

Omdat compensatie afhankelijk is van onder meer loon, pensioen en secundaire voorwaarden, zal januari voor de hele branche een maand van bijstellen worden. “Iedereen zal moeten repareren. We kunnen simpelweg niet eerder alle variabelen kennen.”

Samen oplossingen zoeken

Flexspecialisten ging dit jaar bij alle klanten langs met het verzoek hun cao en voorwaarden in te vullen via het gelijkwaardig belonen-model. Zo’n 80% leverde het in. “De top 5 klanten waren als eerste,” vertelt Gerben. “Zij voelen dezelfde urgentie en zoeken net als wij naar oplossingen.”

Uit de berekeningen blijkt dat de kostprijsstijging gemiddeld groot is: “Ik heb tijdens de klantendag gezegd 10–12%, maar bij sommige klanten komen we nu richting de 6%. Maar ook dat vinden klanten al stevig.”

Wat belangrijk is: Flexspecialisten is volledig transparant. “We laten open calculaties zien. Wat kost pensioen? Vakantiedagen? Winstuitkeringen? Hoe komt dat tot die 6% stijging? Dat gesprek is essentieel. En die openheid zorgt voor vertrouwen.”

Dat vertrouwen blijkt cruciaal. “Omdat het zo complex en interpretatiegevoelig is, kun je alle kanten op calculeren. Juist nu moet je elkaar kunnen vertrouwen.”

De echte winnaar

Een belangrijke uitkomst van alle berekeningen: medewerkers gaan er daadwerkelijk op vooruit. “We beloonden al goed, maar er komen nu extra componenten bij. Denk aan compensatie voor regelingen die de opdrachtgever biedt, maar waar een arbeidsmigrant geen gebruik van kan maken. Die vertalen wij naar een financiële toeslag.”

Ook kiest Flexspecialisten voor maximale duidelijkheid richting medewerkers. Niet door de loonstrook te veranderen in een twee A4’tjes tellend schema, maar door transparante communicatie in de plaatsings- of uitzendbevestiging. “We leggen precies uit waaruit de toeslag is opgebouwd. Zo blijft het helder en werkbaar.”

Kort gezegd: De medewerker komt hier niet gelijkwaardig, maar gelijkwaardig-plus uit de bus.

Ondertussen in Den Haag

Alsof de CAO-wijzigingen nog niet genoeg zijn, komen er tegelijk andere maatregelen aan. De verhoging van btw op huisvesting van 9% naar 21% bijvoorbeeld. “Waanzinnig,” noemt Gerben het. “Dit betekent honderden euro’s extra kosten per woning, per maand.”

Daarnaast ligt er een voorstel om inhouding van huisvesting op de loonstrook te verbieden. “Dan moet het via een aparte factuur. Dat maakt het systeem totaal ondoorzichtig. Nu ziet iedereen precies wat er betaald wordt. Straks niet meer.”

De overheid lijkt uiteindelijk de grootste winnaar. “Alle compensatie gaat via de bruto looncomponent, dus er komt meer loonbelasting binnen. De medewerker wint, de overheid wint en wij en de klant mogen het betalen. Dat is de realiteit.”

We zijn klaar voor 2026

Hoe zwaar de verandering ook is, Gerben is duidelijk: “Ja, we zijn voorbereid.”
Flexspecialisten calculeert elke klant door, bespreekt de uitkomst en rekent indien nodig opnieuw. Via de ABU-klankbordgroep heeft Gerben bovendien directe toegang tot alle updates, wijzigingen en interpretaties. “Dat helpt enorm. We kunnen snel schakelen en klanten snel adviseren.”

Toch verwacht hij dat er in januari nog verrassingen opduiken. “Het is zoveel interpretatie. We zullen nog punten vinden die anders blijken te zijn. Maar we zijn alert, wij zetten door en we lossen het op.”

Samen kom je verder

De grootste les van dit hele traject? Dat samenwerken belangrijker is dan ooit.

“De relaties met onze belangrijkste klanten zijn alleen maar sterker geworden,” zegt Gerben. “Door open calculaties, transparantie en wederzijds vertrouwen. Dat is waar Flexspecialisten in uitblinkt en wat ons door deze verandering heen helpt.”

De conclusie voor 2026

We zijn voorbereid. Medewerkers worden beter beloond dan ooit. De samenwerking met klanten is sterker dan voorheen. En hoewel de regelgeving complex blijft, krijgen we het samen voor elkaar.

Of zoals Gerben het treffend zegt:

“Per januari gaan alle flexmedewerkers erop vooruit. We belonen gelijkwaardig-plus. En dat is precies waar we voor staan.”